Jak naložit s nevhodným dárkem?

29.12.2023
Z věci, kterou nepoužíváme se automaticky stává odpad, který se akorát ještě nevyhodil...

Nechceme urazit, ale

Nechceme urazit, ale přetvářka neřeší ekologický ani vztahový problém nechtěného dárku. Ať už je dárek jakýkoliv nejprve vždy projevme vděčnost. Nejde jen o samotnou věc, ale o city dárce, který nám dárek věnoval pravděpodobně s těmi nejlepšími úmysly

Pak se na dárek podívejme ještě jednou a zkusme na něm najít něco pozitivního, není vyloučené, že první emoce si pro sebe zabrala akorát naše zklamaná představa, ale ve skutečnosti může být dárek pro nás využitelný. 

Další krok je laskavá upřímnost - tu nemusíme předkládat dárci hned u stromečku, ale nechat si na ní odstup několika dní. Dárce získá lepší prostor na to uznat, že mu v prvé řadě šlo o to přinést radost a spokojenost obdarovanému. Díky upřímnosti budujeme hlubší vztahy.


Tipy, jak naložit s nechtěným dárkem:

Vyměnit u prodejce

Většina eshopů nabízí tuto možnost do půlky ledna či do konce ledna. Ne u všech eshopu to musí nutně znamenat "udržitelnější" řešení, protože některé nepouští vrácené produkty zpět do oběhu, ale rovnou je vyhazují. Není špatné se na to při vrácení ptát a vyjádřit k tomu svůj názor, aby měly obchody zpětnou vazbu svých udržitelných zákazníků.

Darovat

Ideální je darovat dárek někomu konkrétnímu, u koho stoprocentně víme, že tento dárek uvítá a potřebuje. Druhá množnost je darovat nekonkrétně, třeba přes charitativní obchod (Adra, Moment). Skrze tuto formu najde dárek nejen vhodnou osobu, ale jeho prodej podpoří nějaký dobrý projekt.


Prodat

Pokud jsme produkt nestihli vyměnit, tak ho můžeme prodat a za utržené peníze si koupit něco, co skutečně chceme. Nespočet internetových bazarů nabízí bezpečný prodej, obdobně pak také mobilní aplikace Vinted.


Swapovat - vyměnit za něco

Pokud jsme součásti nějaké swapovací skupiny na sociálních sítích, je to snadné. Dárek nabídneme a rovněž si řekneme, co bychom místo něj uvítali. Ještě lepší jsou pro tento účel swapy "naživo", kde máme větší výběr adekvátní výměny.



Odnos do re-use centra

To je v podstatě také darování jen v jiné formě. Více anonymní. Tato centra fungují vyloženě na bázi udržitelnosti, protože předcházejí vyhazování věcí na skládku. Lidé si zde mohou za zlomkovou cenu koupit to, co jiný nepotřebuje a jim zrovna přijde k užitku.

Upcycling - proměna

Pusťme k tomu naši kreativitu, možná nás napadne něco, čím se pro nás nechtěný dárek stane užitečným a chtěným. Někdy stačí něco jen přebarvit, upravit, otočit, přeskládat, či použít jiným než přímočarým způsobem.


Hlavně to neodkládejme!

Je sice leden, ale nenechávejme nechtěný dárek u ledu. Protože z věcí, které nepoužíváme se automaticky stává odpad -- který se akorát ještě nevyhodil…

Nehleďme při tom na původní cenu dárku, zbytečně nás paralyzuje při rozhodování, jak efektivně s věcí, o které již víme, že ji nechceme, naložíme.

Taky trochu zpytujme svědomí

Pokud jsem já dostal od svých milých dárek, který nepotřebuji, je vysoce pravděpodobné, že jsem i nadělil něco, co nebylo chtěné. Snažme se nastolit pro darování otevřenost, neberme darovaní zbytečností jako samozřejmost, jako něco, co postě již k Vánocům patří. Darování zbytečností prakticky vytváří odpad a podporuje kulturu použij a vyhoď, kterou kritizuje papež František v encyklice Laudato Si.

Dávejme svá přání jednoznačně najevo. Poprosme dárce o něco konkrétního. Zaveďme opět "psaní dopisu Ježíškovi" nebo zvolme modernější verzi s aplikacemi, které zobrazují naše přání rodině a přátelům.

Pokud ještě "dárečkujeme" na pracovišti mezi kolegy nebo mezi spolužáky či kamarády, zvolme formu, která je udržitelnější k planetě a méně zatěžuje naše životní prostředí. Například jedlé dárky.


Autorka článku: Míša Gongolová