Snídaně skoro bez obalu

08.10.2020

K sepsání této inspirace  mě vlastně přivedla otázka mé švagrové: "Co si dáváme na chleba, aby to bylo bez obalu a vlastně bez odpadu (zero waste)?" 

Protože chleba k snídani aktuálně moc nejíme, dostanu se k odpovědi až v článku Večeře skoro bez obalu. Ale i inspirace na bezobalové snídaně se může hodit. 

Nejedná se o žádná doporučení. Z vlastní zkušenosti vím, co je to být "snídaňový autista", ale také vím, že "snídaňový autismus" může být dost proměnlivá věc, kdy jedno období preferujete jíst to, druhé období zase ono. 

Fyzicky pracující lidí se asi s tímto článkem nespokojí, ale pravdou je, že i zdravě vyhlížející snídaně mohou být velmi vydatné. Možná by stálo za to přepočítat jejich výživovou hodnotu a srovnat se současnými návyky. Nicméně, tento článek rozhodně není obhajobou zdravého stravovaní, nýbrž k inspiraci co snídat, aby to bylo co nejvíce bez obalů, bez odpadů a s rozumnou ekologickou stopou. 


Smoothies

Variací na tento mixovaný hustý nápoj je mnoho. Snídat smoothies je celkem IN, ale nemusí to sednout každému. Někteří lidé mají blok nasycení v tom, že vlastně pozřeli tekutinu, ne jídlo.

Ve smoothies miluju banány, ale nepoužívám je vždy s ohledem na jejich ekologickou stopu. Takže to pak vyhrává naše ovoce, ideálně hrušky (dobře zralé), jablka, řepa, okurka, špenát, jahody, borůvky, rybíz, broskve ... K řepě se hodí dodat citron nebo pomeranč - ty naštěstí necestují z tak velké dálky jako banány, takže jsou o chlup přijatelnější.  

JAK KOMBINOVAT

Nekombinujte mnoho druhů, stačí 2-3 druhy ovoce. Např.:

  • okurka, jablko, jahody, (lístek máty)
  • 1 řepa, 2zelená jablka, 1/2 citrónu (šťáva)
  • 1 řepa, 2zelená jablka, hrst rybízu nebo borůvek
  • banán, špenát
  • hrušky, borůvka, kokos sušený

Nikdy nesladíme cukrem! Kdo si nemůže pomoct, dá tam lžíci medu nebo 2-4 datle.

Chceme to sytější? Tak přidáme lžíci chia semínek nebo si to v misce posypeme vločkami, oříšky, semínky. Já osobně vločky přímo do ovoce nemixuji, protože pozmění chuť.

Ovoce a zeleninu nakoupíme do vlastních pytlíků nebo natrháme na zahradě. Semínka, ořechy a další ingredience můžeme nakoupit v bezobalovém obchodě (BO). Pokud to nejde, tak dáme přednost papírovému obalu před plastovým (vločky) nebo koupíme větší balení, to také šetří výši celkového odpadu.


Kaše

Každý známe kaši krupičnou nebo ovesnou, ale je jich mnohem víc. Jahelná, pohanková, špaldová... Dal by se započítat i puding. Kaše můžeme udělat na vodě či na mléce. Puding a krupičnou kaši jsem na vodě nezkoušela, ale ostatní jsou s vodou moc dobré. Dozdobit se dají ovocem čerstvým nebo sušeným, oříšky, semínky. Osladit lehce cukrem nebo medem či sirupem. Čím víc oříšků, tím víc je jídlo sytější.

Kaše (vč. pudingu) jsou běžný sortiment bezobalových obchodů (BO). Nebo se dají často koupit ve větších papírových baleních. Mléko je v BO ve vratných lahvích. Pokud je na vás příliš drahé, doporučuji najít mlékomat. Je to sice kompromis, protože mléko je z diskutovaných velkochovů, ale je bez obalu, kvalitní a za dobrou cenu.


Jogurt/tvaroh

Téměř nikdy jogurty nekupuji slazené, ale pouze bílé. Ani bio jogurt není zárukou, že do něj dali kvalitní marmeládu, takže raději do něj dám svou domácí. Jogurt nebo tvaroh posypeme vločkami, ovesnými, špaldovými nebo pohankovými, případně hotovým musli z BO nebo oříšky.

Jogurt a tvaroh je v BO ve vratném skle. Pokud ne, tak kupujte jogurty ve skle nebo ve velkých kilových kyblících (kyblík pak použijete k zmrazování potravin). S tvarohem je to těžší - frajeři si ho mohou vyrobit sami ze stáčeného mléka. Ostatní koupit ve větším balení po 1 kg v mlékárně. Když všechen tvaroh nevyužijete, dá se lehce zamrazit (ideálně po menších porcích).


Ovocné saláty

Sezonní i i jiné ovoce pokrájené na kostičky, doplněné sušeným ovocem, ořechy nebo semínky či kokosem. Já přidávám i mrkev. Do smoothie bych ji nedala, ale do salátu ano. Také doporučuji nekombinovat mnoho věcí najednou, aby vynikla chuť.


Chléb

Aktuálně chléb nesnídáme, ale v dobách kdy ano, tak obvykle s máslem a sýrem či vajíčkem nebo s máslem a s marmeládou, povidly či medem. Rohlíky, housky, veky, toustové chleby se na našem stole objeví zřídka. Dáváme přednost chlebu, ideálně domácímu kváskovému, ale ne vždy je na něj čas. 

Chléb lze koupit téměř všude do vlastního pytlíčku. Těm baleným bych se vyhnula obloukem, nejen kvůli jejich obalu. Máslo lze sehnat v BO, ale cena se vám nebude líbit. Tak třeba alespoň svátečně. Frajeři (ještě větší než ti tvarohoví) si ho můžou utlouct sami ze stáčeného mléka z posbírané smetany. Ostatní si ho koupí normálně v obchodě...všechno nejde hned dokonale! Sýr si můžete nechat navážit do své krabičky, doporučuji to kupovat v menším obchodě, nebo tam kde vás znají, snáze se domluvíte. Marmelády, med jsou běžně k dostání ve skle, a to se dá dobře recyklovat.


Sladké pečivo

Kdo by pohrdnul francouzským croissantem k snídani? Někdy zůstane kus buchty nebo koláče po neděli, a to si rádi dopřejeme. Ale ať už s obalem či bez obalu, sladkého by se mělo konzumovat s mírou. Pokud si dopřáváme snídaňové pečivo, tak je většinou z celozrnné mouky nebo ještě lépe bezlepkové. Někdy obsahuje cuketu, mrkev, řepu (určitě jste slyšeli o řepovém brownies nebo mrkvovém dortu, jsou to opravdu pochoutky). Aby bylo snídaňové pečivo dostatečně výživné obsahuje buď mák nebo jiná semínka a ořechy. Výtečné jsou také snídaňové sušenky z ovesných vloček, kakaa, karobu, kokosu, ořechů a z podobně výživných surovin.

Aby bylo snídaňové pečivo skutečně bez obalu, musí být domácí nebo z lokální pekárny. Přesvědčte se, jestli není výrobek ze zmrazeného polotovaru, protože ten si sice z obchodu bez obalu donesete, ale než do něj dorazil, tak cestoval zabalen v plastu mnohdy až z Itálie!  Ingredience na domácí pečivo lze nakoupit v BO (dokonce i droždí), a nebo lze postupovat podle klasického pravidla: preferujme skleněný obal či papírový obal,  které lze snadno recyklovat. Když není možné jinak než v plastu, tak kupme spíš jedno větší balení, než víc menších. 

Autorka: Michaela Gongolová